
ZAŠTO ,,DEPARTMAN ZA NE“ MOŽE BITI VAŠ NAJBOLJI PRIJATELJ U POSLOVANJU?
Edukacija je ključna za razumevanje i pravilno upravljanje rizicima, čineći ,,ne" rezultatom znanja, a ne pesimizma!
Sektor bezbednosti u organizacijama često nosi titulu ,,DEPARTMANA ZA NE”. ,,Ne, taj rizik je preveliki. Ne, ne možemo sebi da dozvolimo taj rizik. Ne, verovatnoća neuspeha je previsoka. Ne, to bi moglo dovesti do kršenja regulative o privatnosti. Ne, ne možemo to deliti preko nezaštićenih kanala.” Čim čujete neku od ovih rečenica odmah zamišljate stručnjaka za bezbednost u organizaciji kako sa uživanjem stavlja ,,veliki crveni štambilj ODBIJENO” na svaku inicijativu ili predlog koji bi mogao kompromitovati korporativnu bezbednost u bilo kojem aspektu, bilo da se radi o fizičkoj ili tehničkoj zaštiti, zaštiti od požara, bezbednosti i zdravlju na radu, zaštiti podataka o ličnosti, smanjenju rizika od katastrofa itd.
Ali, šta ako ovo ,,ne” nije znak ni pesimizma ni straha? Oni koji rade u sektoru bezbednosti znaju da uloga stručnjaka za bezbednost nije da kaže ,,ne”, već da izloži rizike, troškove, potencijalne posledice, relevantne faktore, mogućnosti za poboljšanje i omogući vlasniku biznisa ili direktoru da donese odluke zasnovane na kompletnoj analizi i tačnim informacijama.
Suprotno od stereotipa koji ih vidi kao ,,prepreke” na putu inovacija i svakodnevnog poslovanja, stručnjaci za bezbednost su, zapravo, nepohodni za održiv i stabilan rast poslovanja. Da, zvuči čudno - oni koji najčešće izgovaraju ,,ne” su istinski čuvari napretka organizacije.
Zašto je edukacija tako važna u ovom kontekstu? Zato što svako ,,ne” koje stručnjak za bezbednost izgovori nije refleksna reakcija na promene ili zahteve, već rezultat znanja i razumevanja rizika u različitim aspektima poslovanja. Iza ovog ,,ne” leži kontinuirano profesionalno usavršavanje - od formalnog obrazovanja do različitih oblika neformalnih edukacija iz oblasti bezbednosti. Kroz kontinuirano usavršavanje, stručnjaci za bezbednost postaju eksperti u analizi situacije, proceni rizika, predviđanju potencijalnih ishoda, davanju predloga za poboljšanje, implemetaciji bezbednostih procedura, edukaciji zaposlenih i podizanju bezbednosne kulture u organizaciji.
Svako usavršavanje, bilo da je reč o formalnom obrazovanju, mentorstvu ili sertifikovanim edukacijama, radionicama, webinarima i drugim oblicima, doprinosi širenju specijalističkog znanja i veština. To je proces koji omogućava profesionalcima da svoje ,,ne” učine prihvatljivim i poštovanim jer je izgrađeno na čvrstim osnovama razumevanja i znanja.
Umetnost reći ,,ne”
U sektoru bezbednosti prava veština nije u tome da se neprestano govori ,,ne”, već da se to ,,ne” kaže na pravi način, sa razlogom. To znači prepoznati kada ,,ne” može postati ,,da”, uz uslov da se identifikuju i primene odgovarajuće mere za smanjenje rizika. Stručnjaci za bezbednost koriste svoju ekpertizu da nađu ravnotežu i između potrebe za sigurnošću i kontinuiranog unapređenja u svim aspektima poslovanja.
,,Ne“ znači početak, a ne kraj
Kada stručnjak za bezbednost izgovori ,,ne”, to ne znači kraj razgovora, već početak procesa razmatranja kako uspostaviti sigurnije uslove za sprovođenje novih procedura, projekata ili aktivnosti. ,,Ne” predstavlja poziv na istraživanje, prilagođavanje i, konačno, otkrivanje metoda kojima se može postići ,,da” u kontekstu očuvanja korporativne bezbednosti.
Za kraj
Konstantnim usavršavanjem, ,,ne” postaje mnogo više od odbijanja - postaje najvažnija komponenta pravilnog odlučivanja. U tom smislu, ,,ne” je najvažnije ,,da” koje sektor bezbednosti može da ponudi kada je u pitanju zaštita i napredak organizacije. Dakle, sledeći put kada čujete ,,ne” iz ,,DEPARTMANA ZA NE” zapamtite: iza toga stoji arsenal znanja i iskustva.
U svetlu svega navedenog, jasno je da sektor bezbednosti u organizacijama igra nezamenljivu ulogu između rizika i inovacija. Ovaj sektor štiti postojeće vrednosti, omogućava stvaranje novih, i podstiče kulturu koja ceni bezbednost kao osnovu za napredak. Sposobnost da ,,ne” pređe u ,,da” kroz stručno znanje i iskustvo nije samo pokazatelj profesionalizma, već i posvećenosti bezbednosti i unapređenju organizacije.
Ovakva perspektiva otvara nove horizonte za razumevanje uloge sektora bezbednosti u savremenom poslovnom okruženju. Daleko od toga da su stručnjaci za bezbednost samo ograničavajući faktor, oni su, zapravo, vitalni saradnici u procesu stvaranja vrednosti. Svako izgovoreno ,,ne” ne predstavlja kraj, već početak rezvoja inovativnih i boljih bezbednosnih rešenja koja doprinose dugoročnoj stabilnosti i rastu organizacije.
GloSec akademija, nudi priliku da postanete stručnjak u oblasti bezbednosti i da unapredite svoju karijeru na profesionalan način. GloSec edukacije pružaju neophodne veštine i znanja za uspeh u zahtevnom savremenom poslovnom okruženju. Investirajte u svoj razvoj i otvorite vrata novim mogućnostima u oblasti bezbednosti. Više na sajtu GloSec akademije.