RAZGOVOR SA STRUČNJACIMA: INSPIRIŠI SE ZA KARIJERU U SEKTORU BEZBEDNOSTI!
Oblast bezbednosti omogućava mladima da rade u različitim okruženjima, od javnog do privatnog sektora, pružajući im veliki izbor mogućnosti za razvoj karijere!
U svetu sveprisutnih izazova vezanih za bezbednost, postavlja se pitanje kako se mladi i ambiciozni ljudi mogu pripremiti za uspešne karijere u ovoj oblasti.
Oblast bezbednosti zahteva stručnjake sposobne da analiziraju rizike, razvijaju procedure i primenjuju preventivne mere u realnom vremenu. Da bismo dobili uvid u ovu oblast od opšteg društvenog značaja, razgovarali smo sa stručnjacima, Dr Milicom Mladenović i mast. Majom Mijatović, koje su ostvarile zavidne karijere u sektoru bezbednosti.
Ovaj intervju će vam pružiti dublji uvid u svet stručnjaka za bezbednost, istražujući njihove karijere, izazove s kojima se suočavaju u svakodnevnom radu i trendove koji oblikuju budućnost ovog sektora. Dr Milica Mladenović i mast. Maja Mijatović su podelile svoja iskustva, a njihovi odgovori mogu poslužiti kao inspiracija mladim osobama koje razmišljaju o karijeri u sektoru bezbednosti.
1. Možete li nam reći nešto više o vašem razvojnom putu od završetka Fakulteta bezbednosti do trenutnog zaposlenja u S4 GloSec Globalna Bezbednost?
Milica: Nakon završetka Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu, nastavila sam svoje obrazovanje i stekla diplomu master menadžera terorizma, organizovanog kriminala i bezbednosti kroz multidisciplinarne studije Fakulteta bezbednosti, Fakulteta političkih nauka i Pravnog fakultetu Univeriteta u Beogradu. Ovo mi je omogućilo da dublje istražim različite oblasti bezbednosti, stičući značajno teorijsko i praktično iskustvo. Od 2015. godine se nalazim na mestu direktora kompanije koja se bavi korporativnom bezbednošću i kriznim mednadžmentom S4 GloSec Globalna bezbednost, gde sam odgovorna za celokupno poslovanje organizacije. Pored toga, predavač sam i edukator u GloSec akademiji, gde polaznike učim i pripremam za izradu različitih procena rizika i upravljanju kriznim situacijama. Kroz svoje stručne i naučne radove objavljene na različitim konferencijama i relevantnim časopisima i doktorske akademske studije na Univerzitetu odbrane, neprestano se usavršavam i doprinosim oblasti bezbednosti. Uz sva angažovanja, nedavno sam i doktorirala i stekla zvanje doktora nauka, dodatno produbljujući svoje znanje i doprinoseći i akademskom polju bezbednosti.
Maja: Nakon završetka osnovnih i master akademskih studija na Fakultetu bezbednosti Univerziteta u Beogradu, stekla sam diplomu master menadžera bezbednosti. Moje dugogodišnje iskustvo u oblasti procene rizika i kriznog menadžmenta obuhvata rad od velikih kompanija do manjih preduzeća i jedinica lokalne samouprave. Takođe, aktivan sam predavač GloSec akademije na stručnim obukama iz oblasti upravljanja rizikom i imam zadovoljstvo da budem deo organizacije Međunarodnog foruma ,,Bezbednost za budućnost”. Na toj zahtevnoj poziciji, odgovorna sam za planiranje, organizaciju i koordinaciju ključnih aspekata i događaja foruma, uključujući izbor lokacije, zakazivanje i izbor govornika, komunikaciju sa autorima naučno-stručnih radova, organizovanje izložbe i praktičnih vežbi, koordinaciju učesnika i saradnju sa drugim organizacijama na domaćem i regionalnom nivou. Već pet godina radim kao menadžer bezbednosti u S4 GloSec Globalna Bezbednost. Moji zadaci obuhvataju primenu bezbednosnih procedura, upravljanje rizicima i obezbeđenje usklađenosti sa zakonima, propisima i standardima iz oblasti bezbednosti. Znanje i iskustvo stečeni tokom školovanja i karijere omogućavaju mi da identifikujem potencijalne opasnosti i pripremam planove zaštite i spasavanja koji su se pokazali izuzetno efikasnim. Kao menadžer bezbednosti zadužen za različite procene rizika, takođe uspešno koordiniram timovima koji su angažovani na ovim projektima.
2. Kako se obrazovanje sa fakulteta bezbednosnih usmerenja prenosi na stvarne profesionalne prilike?
Milica: Znanja i veštine iz oblasti bezbednosti su traženi u svim sektorima. Obrazovanje u ovoj oblasti pruža mogućnosti za rad i sa državnim i privatnim sektorom, istraživačkim institucijama i svim drugim organizacijama, jer je bezbednost njihov nezaobilazni deo.
Maja: Ova oblast je vrlo dinamična i odlikuje se stalnim promenama, što omogućava mnogo prilika za razvoj karijere. Obrazovanje pruža osnovu za dalje sticanje različitih praktičnih iskustava, povezivanje sa stručnjacima u oblasti još na samim studijama, zatim sticanje brojnih licenci i razvoj mnogih drugih veština.
3. Kako studenti mogu iskoristiti mentorske programe ili praksu da razviju svoju karijeru u oblasti bezbednosti? Kako izgleda proces obuke i mentorstva u S4 GloSec Globalnoj bezbednosti i šta možemo očekivati?
Milica: U S4 GloSec Globalnoj bezbednosti, proces prakse je složen da bi bio prilagođen svim zainteresovanim stranama. Program je dostupan i zaposlenim i nezaposlenim osobama, kao i studentima svih nivoa akademskih studija. Tokom prakse, polaznici rade sa različitim organizacijama, stičući dragocena znanja i veštine. Mentori iz GloSec tima pružaju podršku tokom prakse, čineći je što korisnijom. Bez obzira na trenutni poslovni status polaznika, ova praksa omogućava da unapredite svoje veštine i postanete vrednost organizacije u kojoj radite.
Maja: Mentorstvo je važan deo našeg pristupa. Radimo sa studentima kako bismo razvili njihove veštine i samopouzdanje u oblasti bezbednosti. Naš program pruža studentima temeljno razumevanje i praktično iskustvo u oblasti bezbednosti, što će im otvoriti vrata za uspešnu karijeru. Program obuhvata različite aktivnosti, uključujući učešće u projektima, rad u timu, sardanja sa nadležnim državnim organima, upoznavanje sa načinom organizovanja bezbednosti na svim niovima, malim, srednjim i velikim organizacijama, jedinicama lokalne samouprave i dr. Na kraju programa kandidati dobijaju GloSec sertifikat koji pomaže da se istaknu u sektoru bezbednosti.
4. Koji su najveći izazovi s kojima se suočavate u svom svakodnevnom radu, i kako se nosite s njima?
Milica: Smatram da je jedan od najvećih izazova u našem radu trend stalnih promena u savremenom poslovnom okruženju. Da bismo se nosili s tim, moramo se stalno prilagođavati i pratiti nove trendove u oblasti bezbednosti. Takođe, usklađivanje sa zakonima i standardima iz ove oblasti zahteva pažnju. Morate razviti analitičke sposobnosti da biste se nosili s tim izazovima. Takođe, izazov predstavlja i obuka zaposlenih i podizanje svesti o bezbednosti u različitim organizacijama. Upravljanje timovima i koordinacija različitih projekata može biti izazovno, ali do sada smo uspešno postizali ciljeve zahvaljujući usvojenom efikasnom modelu menadžmenta.
Maja: Složiću se sa Milicom, dinamičan karakter bezbednosti zahteva konstantno učenje i prilagođavanje. Moram da napomenem još jedan izazov s kojima se suočavamo u svakodnevnom radu, a to je postizanje balansa između bezbednosti i praktičnosti. Ponekad, postavljanje previše bezbednosnih mera može otežati efikasno obavljanje poslovnih aktivnosti. Kao primer ovoga može biti uvođenje rigoroznih bezbednosnih procedura u organizaciji. U takvim slučajevima, moramo pažljivo analizirati i prilagoditi kako bismo osigurali da bezbednost ne ugrožava produktivnost i efikasnost. Stava smo da svakoj organizaciji treba dati najbolje bezbednosno rešenje prilagođeno njenim potrebama, nema univerzalnih rešenja.
5. Koji je najzanimljiviji projekat na kojem ste radile u S4 GloSec Globalna Bezbednost?
Milica: Jedan od najzanimljivijih, ujedno i najzahtevnijih projekata na kojem smo radili bio je uspostavljanje integrisanog sistema bezbednosti za jednu multinacionalnu korporaciju koja se bavi energetikom. Ovaj projekat je zahtevao dublju analizu rizika, koordinaciju sa različitim sektorima kompanije u više država i implementaciju sveobuhvatnih mera bezbednosti kako bi se osigurala zaštita kritične infrastrukture i zaposlenih.
Maja: Radili smo projektovanje i implementaciju sistema obezbeđenja za veliki međunarodni događaj. Projekat je obuhvatao koordinaciju sa različitim bezbednosnim agencijama, planiranje fizičke i tehničke zaštite, kao i obuku osoblja za brzo reagovanje na potencijalne pretnje. Ovaj projekat je bio dokaz da imamo dovoljno znanja i iskustva da uskladimo sve aspekte bezbednosti i obezbedimo miran i siguran tok događaja.
6. Kako vidite budućnost sektora bezbednosti, i koje su inovacije ili promene koje očekujete u narednim godinama?
Milica: Verujem da će sektor bezbednosti i dalje rasti i razvijati se kako se pretnje menjaju. Očekujem da ćemo videti veći naglasak na korišćenju tehnologije, kao što je veštačka inteligencija kako bismo bolje razumeli i upravljali rizicima. Takođe, očekujem veći fokus na održivosti i zaštiti okoline. Najveća vrednost koju jedan menadžer bezbednosti može posedovati u budućnosti je sposobnost analitičkog razmišljanja i brzog donošenja odluka.
Maja: Osim tehnoloških inovacija, očekujem i veći naglasak na obuci zaposlenih i podizanju svesti o bezbednosti, odnosno davanje sve većem značaju kulturi bezbednosti. Prevencija će postati još važnija, a sektor bezbednosti će se prilagođavati da odgovori na nove izazove, uključujući i ono što donosi digitalno doba.
7. Kako procenjujete značaj oblasti bezbednosti za društvo i organizacije?
Milica: Bezbednost je ključna za stabilnost društva i uspeh organizacija. Procena rizika i upravljanje bezbednošću pomažu u zaštiti lica, imovine i poslovanja. Bezbednost je osnovni preduslov za ekonomski napredak i društvenu harmoniju.
Maja: Organizacije koje ulažu u bezbednost često ostvaruju bolje rezultate i stvaraju poverenje kod svojih klijenata i zaposlenih. Bezbednost je trajna potreba, a stručnjaci u ovoj oblasti igraju ključnu ulogu u izgradnji održivih i sigurnih zajednica.
8. Koji savet biste dale mladim ljudima koji razmišljaju o karijeri u sektoru bezbednosti?
Milica: Kao savet mladim ljudima koji žele da rade u sektoru bezbednosti, preporučujem kontinuirano sticanje novih znanja i veština, kako kroz formalno obrazovanje tako i kroz različite edukacije i kurseve. Da biste pratili brzi tempo razvoja u sektoru bezbednosti, neophodno je da ostanete upoznati o najnovijim trendovima i tehnologijama. Pored toga, nastojte da razvijate svoje analitičke veštine i sposobnost brže reakcije u nepredvidivim situacijama. Suštinsko znanje dolazi i iz praktičnog iskustva koje se stiče kroz poslovnu praksu ili volontiranje. Ukratko, savetujem da stvorite svoju mreže profesionalnih kontakata jer će vam to to pomoći da se povežete sa drugim ljudima iz oblasti i samim tim poboljšate sebi šanse za uspeh na tržištu.
Maja: Ključan faktor za uspeh mladih profesionalaca u oblasti bezbednosti jeste i njihova predanost prema etici i odgovornošću. Da bi bilo koja organizacija, društvo ili zajednica funkcionisali ispravno, mora postojati integritet jer on ima direktan uticaj na njihovu bezbednost. Bitno je takođe napomenuti kako je važno ulagati napore u unapređivanje veština vezanih za rad u timovima jer ćete morati svakodnevno sarađivati sa raznim ljudima različitih profila ličnosti. Bez bojazni se upustite i u donošenje odluka, jer će vam to dati prednost u vašem profesionalnom usponu. Strast je takođe ključni faktor za postizanje uspeha u sektoru bezbednosti, stoga na kraju ne zaboravite biti potpuno posvećeni i predani svom radu.
Bezbednost je oblast koja pruža brojne mogućnosti za mlade ljude sa završenim fakultetima bezbednosnih usmerenja. Izazovi u sektoru bezbednosti su dinamični, ali to je ono što čini ovu oblast tako privlačnom. Kroz kontinuiranu edukaciju, razvoj ključnih veština i praktično iskustvo, mladi mogu graditi uspešne karijere u ovoj važnoj oblasti.
Za one koji žele da istraže mogućnosti u sektoru bezbednosti, GloSec Akademija organizuje dan otvorenih vrata 5. decembra u 17 časova, gde ćete saznati više o edukativnim programima i prisustvovati besplatnom predavanju Dr Milice Mladenović i mast. Maje Mijatović o karijeri u sektoru bezbednosti. Ovo je jedinstvena prilika da steknete uvid u realne probleme i rešenja u radu u sektoru bezbednosti. One će deliti svoje iskustvo, a još važnije, odgovaraće na vaša pitanja i razmatrati stvarne izazove s kojima se svakodnevno suočavaju u praksi.
Prijavite se putem mejla
Inspiraciju ste pronašli, sada je vreme da je pretvorite u akciju!